Jezioro Rasząg
 
Cudowne, a wręcz bajkowe i niepowtarzalne piękno dziewiczej natury to cechy charakterystyczne regionów Warmii oraz Mazur. To właśnie tu przyjechać powinien każdy spragniony obcowania z matką naturą, jak również pragnący spokoju, relaksu i wypoczynku, człowiek zamieszkujący na co dzień duże, zatłoczone miasta. Rejony Warmii oraz Mazur słyną jednak również z niezwykłych legend oraz oczywiście przepięknych jezior. Do tego typu atrakcji zaliczyć należy więc przede wszystkim jezioro znajdujące się tuż koło wsi Rasząg, a odznaczające się dokładnie taką samą nazwą, a więc po prostu jezioro Rasząg.
 
Jezioro Rasząg 1    Jezioro Rasząg 2
 
Jezioro Rasząg - charakterystyka
Jezioro Rasząg to zbiornik wodny o powierzchni 30, 5 ha. Jego średnia głębokość szacowana jest na 2,9 metra, zaś głębokość maksymalna wynosi 5,9 metra. Biorąc pod uwagę czystość samego jeziora, to zgodnie z przeprowadzonymi badaniami woda w jeziorze odznacza się dość dużą zawartością amoniaku, co wiązać by się mogło z zaliczeniem zbiornika wodnego do II klasy czystości. Niemniej jednak jezioro Rasząg leży na granicy pierwszej, a drugiej klasy czystości. Dno jeziora porasta liczna roślinność. Do czynienia można tu mieć więc z roślinami takimi jak rogatek czy też rdestnica. Jezioro nie należy do najłatwiej dostępnych, co z całą pewnością przyczynia się do faktu, że może być ono postrzegane w kategoriach obiektu nieco tajemniczego. Liczne łąki oraz pola porastają bowiem to, wydawać by się mogło w niektórych rejonach nawet dzikie, cudowne jezioro. Same zachodnie brzegi Rasząga są dosyć wysokie, czego z kolei nie można powiedzieć o całej reszcie raczej płaskich oczeretów powrastanych gęsto przez trzcinę jak również roślinę zwaną pałką wąskolistną.
 
Jezioro Rasząg 3    Jezioro Rasząg 4
 
Jezioro Rasząg oczami wędkarza, czyli wymarzone miejsce na uprawianie hobby
Na powierzchni jeziora Rasząg usytuowana jest, licząca sobie 0,4 hektara, wyspa. Z północnej części zbiornika wodnego wypływa natomiast ciek znajdujący swoje ujście w Jeziorze Rzeckim. A kto, konkretnie, odwiedzić powinien Rasząg? Zarówno same okolice urokliwej wsi Rasząg, jak i rzecz jasna Jezioro o tej samej nazwie, z całą pewnością odwiedzić powinni zapaleni wędkarze, a najlepiej ci, których specjalnością jest wędkarstwo linowo - szczupakowe. Do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem namówić powinno się więc każdego, bez względu na płeć, wiek czy też rodzaj uprawianego na co dzień zawodu.
 
Wieś Rasząg jak i Rasząg będący jeziorem, stanowi kolejne, warte odwiedzin miejsce usytuowane na terenie województwa warmińsko – mazurskiego. Przyjeżdżając tu warto więc wyposażyć się w odpowiednio dobrany do umiejętności wędkarza sprzęt, jak również pewność, że to właśnie tu zaznać uda się niemal każdemu człowiekowi relaksu i poczucia nawiązania bliskiego kontaktu z dziewiczą matką naturą.