Przygotowanie do zakupu nieruchomości
 
Zakup nieruchomości to czynność mogąca na trwałe odbić się na całej reszcie naszego życia. Biorąc pod uwagę wagę tego typu, niezwykle istotne wydarzenia, warto w pierwszej kolejności dobrze przygotować się do zakupu nieruchomości. Wszak nieprzemyślana, lub też pochopnie podjęta decyzja, może nie tylko na długo zniechęcić do podejmowania danej działalności, ale także – a może właśnie przede wszystkim – odcisnąć ogromny ślad na stanie naszego… portfela. Co w takim razie wziąć pod uwagę? Jakimi czynnikami kierować się podczas wyboru oraz naturalnie zakupu danej nieruchomości? Co powinno stanowić aspekt główny, a co uboczny podczas wspomnianej transakcji zakupu upragnionej, mającej otworzyć drzwi do nowych możliwości, nieruchomości? Na te, oraz szereg im podobnych pytań, postaramy się udzielić Państwu odpowiedzi w poniższym artykule.
 
Po pierwsze – decyzje dobrze przemyślane
To oczywiste, iż zakup nieruchomości wymaga przemyślenia oraz odpowiedniego podejścia. Wszak nikt z nas nie dokonuje go ani pod wpływem chwili, ani też zachęcony, przykładowo telewizyjną reklamą danych gruntów. Zanim jednak przystąpimy do podjęcia pierwszych czynności, mających na celu wybór nieruchomości, dobrze zastanówmy się nad głównym celem naszego zakupu. Czy grunt, który mamy zamiar zakupić, służyć ma wyłącznie w charakterze miejsca przyszłego zamieszkania? Być może tego typu zakup w przyszłości posłużyć może na przykład, w roli miejsca do założenia własnego ośrodka wypoczynkowego, a jeśli tak, to, jakie cechy powinna posiadać dana nieruchomość? Jeśli dana nieruchomość przykuwa nasze oko na przykład, przepiękną okolicą, jednak dojazd do niej mógłby być uciążliwy z uwagi np. na bardzo duże oddalenie od naszego miejsca zamiszkania lub zamieszkania naszych potencjalnych Klientów, warto zastanowić się, czy wspomniana już okolica w istocie warta jest naszego poświęcenia. Wymieniony powyżej przykład idealnie obrazuje dość częsty błąd popełniany w trakcie zakupu nieruchomości. Choć dziś wydaje nam się, iż jest to tylko „drobiazg” to jednak z biegiem czasu owy „drobiazg” urosnąć może do rozmiarów sporego problemu. Nie warto zatem „przymykać oka” na nie do końca pasujące okoliczności. W takim przypadku radzimy raczej nie ustawać w poszukiwaniach bądź też znaleźć sposób na trwałe wyeliminowanie konkretnego problemu.
 
Po drugie – lokalizacja
Przez dokonaniem zakupu nieruchomości koniecznie należy wziąć pod uwagę lokalizację danego gruntu. To oczywiste, że położone w atrakcyjnym miejscu, na przykład w pobliżu dziewiczego lasu czy też bajecznego jeziora tereny, stanowić będą nie lada gratkę dla przyszłego nabywcy danej nieruchomości. Warto również rozważyć możliwości dojazdu do danej posiadłości. Ten aspekt niezwykle ważny jest zwłaszcza we wspomnianym powyżej przypadku, kiedy to planujemy daną nieruchomość zagospodarować budując na niej np. ośrodek wypoczynkowy. W takim wypadku zagwarantowanie dogodnego dojazdu naszym klientom, z całą pewnością odgrywać będzie dość istotną, a niekiedy nawet kluczową rolę. Jak mawiają starzy agenci nieruchomości - w nieruchomościach najważniejsze są trzy rzeczy: 1. lokalizacja, 2. lokalizacja i 3. lokalizacja. :-)
 
Po trzecie – właściciel
Kiedy już wybierzemy odpowiednią do naszych potrzeb nieruchomość, w następnej kolejności zainteresować powinniśmy się jej… obecnym właścicielem. Naturalnie idealną sytuacją byłoby nabycie gruntu „z pierwszej ręki”, czyli bezpośrednio do wspomnianego właściciela. Niestety, z tego typu, dogodnego rozwiązania kupujący skorzystać mogą niezwykle rzadko. Dlaczego? Otóż w ostatnich latach osoby sprzedające daną nieruchomość coraz częściej decydują się na skorzystanie z usług pośredników, a więc biur nieruchomości. W takim wypadku kupujący liczyć musi się niestety z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów transakcji. Wspomniane koszty związane są z uczestnictwem w danej transakcji pośredników, a więc wspomnianych biur nieruchomości. W wypadku, kiedy to decyzja została już podjęta i naszym zamiarem jest kupno danej nieruchomości, należy zwrócić się do jej obecnego właściciela (tudzież agencji, jeśli to właśnie z jej usług zdecydował się skorzystać sprzedający) o udostępnienie wszelkich dokumentów dotyczących nieruchomości. Na uwadze należy mieć przede wszystkim księgi wieczyste, gdyż są to dokumenty, dające pełny obraz prawnego stanu interesującej nas nieruchomości. Dostęp do ksiąg wieczystych uzyskamy w sali wglądowej odpowiedniego sądu rejonowego, a konkretniej w wydziale ksiąg wieczystych. Tam właśnie, na terenie czytelni udostępnione zostaną właściwe dokumenty, naturalnie po uprzednim podaniu numeru księgi wieczystej. Warto dodać, że z danych dokumentów skorzystać możemy wyłącznie na terenie sali wglądowej, niemniej jednak istnieje możliwość uzyskania odpisu, rzecz jasna po uprzednim złożeniu wniosku o jego wydanie. Wniosek taki skierować powinniśmy do konkretnego sądu prowadzącego wydział ksiąg wieczystych. Można również próbować uzyskać wgląd do KW poprzez Internet - tu poprzez Portal Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod adresem http://eks.ms.gov.pl lub bezpośrednio ze strony głównej Ministerstwa.

Pamiętajmy, że podczas procesu nabycia nieruchomości niezwykle ważne jest właściwe przemyślenie swojej decyzji oraz poznanie faktycznego stanu prawnego wspomnianej nieruchomości. Pośpiech jest w tym wypadku wybitnie złym doradcą. Wystrzegać należy się więc zbyt pochopnego, podejmowanego pod wpływem chwili, zakupu, gdyż takowy okazać może się po prostu nietrafny. Przemyślmy dokładnie wszystkie „za” i „przeciw”, rozważmy możliwości, jakie daje nam zakup konkretnej nieruchomości i nie dając się przy tym ponieść emocjom. Wybierzmy nieruchomość, która najbliższa będzie spełnieniu wszystkich naszych oczekiwań. Ponadto warto dodać, iż w przypadku zakupu nieruchomości mającej służyć nie tylko naszym, ale również potrzebom naszych klientów, koniecznie należy zadać sobie pytanie, czy dany zakup w pełni zaspokoi wspomniane potrzeby. W tym wypadku potrzeba jest więc nie tylko spora doza empatii, ale również dobre rozeznanie na rynku, na jaki to mamy zamiar wstąpić.