Kojtryny
 
Na terenach naszego kraju wciąż istnieją miejsca, w których życie toczy się swoim naturalnym, niczym niezmąconym tempem. To okolice, w których radosny świergot okolicznego ptactwa stanowi istną, mogącą ukoić nawet najbardziej skołatane nerwy, muzykę dla uszu. Do tego typu, niezwykłych miejsc, z całą pewnością zaliczyć można przepiękną, dziewiczą niemalże wieś Kojtryny.
 
Kojtryny – położenie
Malownicze Kojtryny to wieś usytuowana na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, a dokładnie w powiecie olsztyńskim, w gminie Biskupiec. Do ciekawostek zaliczyć można fakt, że w okresie liczonym od 1975 roku do aż 1998 roku, miejscowość administracyjnie przynależała nie do województwa warmińsko – mazurskiego, a właśnie do województwa olsztyńskiego. Same Kojtryny zaliczane są do grona zakątków niezwykle urokliwych. Wpływ na takie właśnie postrzeganie wsi z całą pewnością może mieć fakt, iż Kojtryny położone są tuż przy południowym brzegu kolejnej, mazurskiej atrakcji, a więc tajemniczego jeziora Dadaj.
 
Kojtryny zapraszają
Ludzie spędzający zdecydowaną większość życia na terenie wielkich głośnych miast oraz, niekiedy wybitnie nieznośnych aglomeracji, to osoby poniekąd pozbawione rzeczywistego, namacalnego kontaktu z naturą. Brudne, zanieczyszczone powietrze, odwieczny hałas towarzyszący na każdym kroku czy też nerwowy pośpiech, bez którego wszakże prawie żaden mieszkaniec miasta nie jest w stanie egzystować – oto codzienność, z jaką przychodzi zmagać się osobom wiodącym swoje życie w dużym mieście. Kojtryny to życie pełne spokoju, relaksu i tak pożądanego – zwłaszcza przez osoby zamieszkujące tereny aglomeracji – nieskazitelnego, niezmąconego niczym wypoczynku. Niemniej jednak zdecydowanym błędem byłoby sądzić, iż pobyt w Kojtrynach wiązać może się na przykład…z nudą. Wieś ta z całą pewnością nie należy do wsi nudnych. Choć raczej nie uda się tu odnaleźć wątpliwych „uroków” przytłaczających supermarketów i hal targowych, to jednak Kojtryny mają do zaoferowania swoim mieszkańcom coś znacznie atrakcyjniejszego, a mianowicie naturalną, nieskrępowaną okowami miasta, przepiękną mazurską przyrodę. Jak już bowiem zostało to wspomniane, sama wieś usytuowana jest dokładnie przy południowym brzegu tajemniczego jeziora Dadaj. Jezioro to, zaliczane do typu jeziora morenowego, jest wszakże kolejną atrakcją województwa warmińsko – mazurskiego, z którą wiążą się tajemnicze legendy. Zgodnie ze słowami starej mazurskiej opowieści z nazwą samego zbiornika wodnego związana jest niezwykła historia, o której piszemy tutaj: jezioro Dadaj i jego legenda.
 
Decydując się na spędzanie czasu w Kołtrynach, warto zdawać sobie sprawę z faktu, iż życie tutaj będzie życiem pełnym, zgodnym z naturą oraz przede wszystkim niezwykle zdrowym. Wszakże można śmiało powiedzieć, że w Kojtrynach każdy mieszkaniec czerpie z każdego przeżytego dnia, pełnymi garściami :-).